دکتر رسول دیناروند –داروهای قاچاق وارد می شوند تا به نیاز نسخه های پزشکان پاسخ دهند!!!

داروهای قاچاق وارد می شوند تا به نیاز نسخه های پزشکان پاسخ دهند!!!

دکتر رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو بصورت اجمالی درباره گذشته، حال و آینده  واردات دارو گفت: درسال 1387 واردات دارو به طور کلی حدود 670میلیون دلار بود. از این رقم حدود 500میلیون دلار آن مربوط به داروهای بدون جایگزین داخلی و 160 تا 170 میلیون دلار نیز مربوط به داروها دارای مشابه تولید داخل بود.

وی با بیان اینکه سیاست کنترل واردات فقط متوجه داروهای دارای مشابه تولید داخل یعنی همان 170میلیون دلار می شود افزود: چهارسال بعد و در سال 1391 واردات داروهای مشابه تولید داخل به 650 تا 660 میلیون دلار رسید و واردات داروهای فاقد مشابه تولید داخل فقط 150میلیون دلار افزایش یافته و به 650 میلیون دلار رسید. این درحالی بود که در تمام این چهارسال مردم به دنبال حل مشکلات کمبود دارو بودند. یعنی شرایطی به وجود آمده بود که واردات دارو به یک میلیارد و 200 تا یک میلیارد و 300 میلیون دلار رسیده بود اما مردم هنوز احساس آرامش نمی کردند.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: درسال 1392 موفق شدیم با چند عمل ساده،  بازار داروی کشور را از بحران خارج کنیم. درسال گذشته هم به جای اینکه به حل مشکلات ناشی از کمبود دارویی بپردازیم بازار آشفته ناشی از چند قیمتی، واردات فوریتی و ... را مدیریت می کردیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش اذعان نمود: مکرر گفته ام اگر قرار است در صنعت داروسازی به جایی برسیم، نباید نگاه صنعت صرفا به بازار محدود داخلی باشد از انجا که اعتبار و بودجه بخش سلامت در کشور محدود است طبیعتا توان دولت در پرداخت هزینه های سلامت نیز محدودیت دارد به همین دلیل هم رشد هزینه های دارویی امکان پذیر نیست.

وی با تاکید بر اینکه  بازار دارویی ما باید سقف داشته باشد بیان نمود: بازار داروی کشور 4میلیارد دلار است و پذیرش افزایش این سقف نیز وجود ندارد. نمی توانیم اجازه دهیم که این سقف از حد مجاز بیشتر شود و سهم واردات از یک میلیارد دلار عبور کند.

 رئیس سازمان غذا و دارو در توضیح این مطلب افزود:  با احتساب میزان بودجه، واردات دارو نمی تواند از حدود 800 میلیون دلار هم بیشتر شود بر اساس اینکه برای بخش صنعت نیز با احتساب بودجه، سقف بازار دارو حدود 2.5میلیارد دلار می باشد که  براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی تعیین شده است لذا اگرچه درقانون برنامه پنجم ممنوعیت واردات مطرح نیست ولی در سیاست های ابلاغی کلان، به روشنی و صراحت درمورد محدودسازی واردات سخن گفته شده است.

دکتر دیناروند برآیند کلی واردات داروهای غیرمشابه تولید داخل در سال 1394 را 600میلیون دلار و واردات داروهای دارای مشابه تولید داخل را درحدود 150 تا 200 میلیون دلار ارزیابی کرد و گفت: اگر چه می توان واردکنندگان را کنترل کرد  اما پزشکان را به این راحتی ها نمی توان؛ معلوم نیست بتوانیم خواسته مذکور را عملیاتی کنیم. 

وی درپایان سخنانش با  بیان اینکه  با توجه به رویکر بالا، به هرحال داروهای قاچاق نیز وارد می شوند تا به نیاز نسخه های پزشکان پاسخ دهند عنوان کرد: 

به همان میزانی که سال گذشته واردات را کنترل کردیم متاسفانه قاچاق نیز به شدت افزایش یافته است اکنون در اندیشه آن هستیم که درمورد رویکرد مان نسبت به این سقف چه کارهایی باید انجام دهیم تا مردم به زحمت نیفتند.