نیمی از لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق هستند

آزاده آذرپیرا با اشاره به افزایش بی‌رویه مصرف لوازم آرایشی در جامعه، این موضوع را نگران‌کننده دانست

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكي همدان،  آزاده آذرپیرا با اشاره به افزایش بی‌رویه مصرف لوازم آرایشی در جامعه، این موضوع را نگران‌کننده دانست و اظهار کرد:

سن مصرف مواد آرایشی درکشور به زیر 15 سال رسیده است و این در حالی است که در کشورهای غربی زنان بالای 50 سال آن هم برای پوشاندن چین و چروک صورت از مواد آرایشی استفاده می‌کنند.

کارشناس نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی با بیان اینکه مصرف زیاد مواد آرایشی برای فرهنگ و اقتصاد کشور زیان آور است، افزود: ایران پس از عربستان، دومین کشور مصرف‌کننده مواد آرایشی در خاورمیانه است.

وی با بیان اینکه زنان ایران، پنج برابر زنان خاورمیانه مواد آرایشی مصرف می‌کنند، بیان کرد: نیمی از مواد آرایشی و بهداشتی، غیر مجاز و به صورت قاچاق از ورودی‌های غیر قانونی و بدون نظارت، وارد کشور می‌شود.

آذر پيرا، حوزه بهداشت و سلامت را یکی از حوزه‌های در معرض خطر از سوی مواد خوراکی،‌ آشامیدنی،‌ آرایشی و بهداشتی غیر استاندارد و قاچاق عنوان کرد.

آذر پیرا، مصرف مواد قاچاق و تقلبی را باعث ایجاد آسیب‌ اقتصادی بر پیکره کشور، آسیب‌های جسمی و روحی بر افراد دانست و بیان کرد: محصولات قاچاق بدون دریافت مجوز و در شرایط نامناسب وارد کشور می‌شود و به همین دلیل اطلاعی از مواد اولیه،‌ شرایط تولید و نگهداری، نحوه حمل و نقل و نوع رنگ مصرفی در این مواد، وجود ندارد.

این کارشناس با بیان اینکه بسیاری از رنگ‌های به کار رفته در بعضی از این مواد بسیار حساسیت‌زا و مضر است، افزود: کالاهای قاچاق گستره‎ ای از مواد خوراکی،‌ آشامیدنی،‌ آرایشی _ بهداشتی،‌ مکمل غذایی و دارویی و تجهیزات پزشکی را شامل می‌شود و  به جای استفاده از این محصولات، می‎توان از محصولات و کالاهای سلامت‌محور استفاده کرد.

کارشناس نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی به برچسب کنترل، اصالت و سلامت کالای وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: این طرح زیر نظر سازمان غذا و داروی کشور با موفقیت انجام شد.

آذرپیرا با بیان اینکه علامت استاندارد روی محصولات خوراکی و آرایشی _ بهداشتی به تنهایی کافی نیست، خاطرنشان کرد: این محصولات حتماً باید دارای پروانه ساخت و برچسب اصالت کالا باشند.