پشت پرده درخواست اتاق بازرگانی از دولت مبنی بر لغو طرح برچسب اصالت

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو، به برخی اظهار نظر ها مبنی بر توقف طرح برچسب اصالت کالاهای سلامت محور، عنوان داشت: این طرح از شفافیت لازم در مبارزه با بخشی از مهمترین معضلات مبتلا به کشور برخوردار است.

به نقل از ايفدونا، دکتر اکبر عبدالهی اصل در واکنش به برخی اظهار نظر ها در خصوص اظهارات در خصوص  طرح برچسب اصالت کالاهای سلامت محور گفت: این طرح از شفافیت لازم در مبارزه با بخشی از مهمترین معضلات مبتلا به کشور برخوردار است و این موضوع آنقدر عیان است که ضرورتی در تشریح مجدد آن مشاهده نمی شود.

وی ادامه داد: اما در این بین، آنچه به عنوان سئوالی مهم و قابل تامل مطرح می شود این است که آیا در اتاق بازرگانی، اولویت با مواردی چون وجود شرکت های شبه دولتی رقیب بخش خصوصی، وجود فهرست دارویی محدود کننده بر اساس مصالح و سیاست های انقباضی بیمه نه تولیدکننده، وجود مالیات ارزش افزوده بر مواد اولیه دارویی، سیاست های انقباضی قیمت گذاری با توجه به مصالح بیمه نه تولیدکننده، وجود منابع بسیار گران تامین مالی در حوزه دارو، تاخیر پرداخت بیمه ها، قیمت گذاری داروهای بدون نسخه توسط دولت و موانع مختلف سرمایه گذاری در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است یا حذف یک شناسه بر روی جعبه داروها؟

عبدالهی تاکید کرد: واقعا چه دلیلی وجود دارد که اتاق تهران، یکی از دوخواسته مهم خود از دولت را لغو طرحی بداند که در بسیاری از کشورهای به مراتب ضعیف تر از ایران، توانسته قاچاق و عرضه محصولات تقلبی را به شدت تقلیل داده و بخش قابل توجهی از اقتصاد کشورشان را از گزند تهدیدها در امان بدارد.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو، در پایان گفت: تمامی دلایل مطرح شده در اظهارات اتاق تهران مستلزم ایراد پاسخ های اصولی و فنی است که در جایگاه خود به آنها پرداخته خواهد شد.